ludzie miejsca

Żebyśmy żyły tak jak chcemy żyć i robiły to, co chcemy robić. IV Forum Przedsiębiorczych Mam.

25 października 2016

Pada. Siąpi od rana. Szaro. Mało światła. Mam ochotę zostać w domu. Pić ciepłą herbatę. Dom jeszcze śpi. Na stole leży wydrukowany program IV Forum Przedsiębiorczych Mam, a na nim zakreślony punkt:

Panelistki

11.30 – 12.00 Panel: O łączeniu pracy i macierzyństwa – BEZ LUKRU.
Tam jest moje imię i nazwisko. Mam być jedną z panelistek. Cieszę się i boję jednocześnie. Bardziej cieszę. Cholera, mieliśmy usiąść z Jędrnym, zrobić próbę, a zasnęliśmy z dziećmi. No nic. Postaram się powiedzieć głośno to, co przygotowałam sobie w głowie.

Zdaję sobie sprawę, że to ‘bez lukru’ sprawia mi trudność. Ja mam w genach to moje “ale na szczęście…”. Nie wiem, czy urodziłam się w czepku, ale na pewno moje oczy mają funkcje widzenia świata jak przez różowe okulary.

Jadę na drugą stronę Wisły. W drodze z przedszkola po ulotki robię makijaż. Pod pachą niosę rollup. Kiedy docieram na miejsce, do rozpoczęcia Forum zostaje 5 minut. Mój taniec z rollupem musi wyglądać co najmniej zabawnie. Dziewczyny pomagają mi go okiełznać.
Zaczyna się.

Marta Waszczuk

Gdzieś trzeba zwolnić, coś ograniczyć.
Marta Waszczuk rozpoczyna mocnym cytatem
„Lepiej nie wierzyć wzruszającym opowieściom znanych kobiet, które w mediach wyznają, że gdy pojawiło się dziecko, one świetnie się zorganizowały i teraz pracują jeszcze lepiej niż przedtem, a dziecko tylko na tym korzysta, bo ma realizująca się mamę. Być dyspozycyjną emocjonalnie, gdy dzieci tego potrzebują i realizować wyzwania zawodowe jest bardzo trudno. Gdzieś trzeba zwolnić, coś ograniczyć. Może kiedyś znajdziemy sposób. Na razie, nawet przy bardzo współpracującym partnerze, nie ma możliwości bycia doskonałą matką, doskonałą żoną i doskonałym pracownikiem jednocześnie. ”
Zofia Milska Wrzosińska

Marta Iwanowska Polkowska

Śmiać się
Pierwszą prelegentką była Marta Iwonowska-Polkowska z Manufaktury Rozwoju. Poznałam Martę dwa lata temu, tu na tym blogu. B(l)ogu dzięki! Po jej wystąpieniu chcę zapamiętać cytat z jej mamy, która zadała sobie to pytanie po raz pierwszy po diagnozie raka piersi: Śmieć się, czy płakać? To pytanie zadawała sobie za każdym razem, kiedy diagnozowano kolejne przerzuty. I wiesz, co wybierała? Wybierała się śmiać. Wybierała śmiać się i z taką postawą żyła przez 12 lat od pierwszej diagnozy. Choć były też łzy, wybierała śmiać się, bo to jej służyło. Służyło też jej bliskim. Byłam poruszona i wzruszona wystąpieniem Marty, jej historią, w której choroba mamy była jednym z kawałków bez lukru w torcie zwanym życiem. Kolejnym kawałkiem była choroba jej syna, samo zderzenie z macierzyństwem vs. wyobrażenia o nim, postawa ruskiego czołgu w pracy kontra rzeczywistość. Co wybierała za każdym razem? Jak myślisz? Czego nauczyła ją jej mama?

Magda Macyszyn

51 z 27 000
Kolejna wystąpienie wbiło mnie w krzesło. Magda Macyszyn z wielką odwagą podjęła trudny temat. Opowiadała o depresji poporodowej, której sama doświadczyła. Zaczęłam żałować tego, że zrobiłam ten makijaż. Nie mogłam powstrzymać łez. Czy wiesz, że depresji poporodowej doświadcza od 10 do 20 procent matek. “Według GUS-u w Polsce w 2015 roku urodziło się ponad 270 tysięcy dzieci. Można zatem przypuszczać, że około 27 tysięcy ich matek po porodzie zachorowało na depresję. W 2015 roku w ramach NFZ-u na depresję poporodową leczyło się… 51 kobiet!” Zastanawiam się co dzieje się z pozostałymi, jak sobie poradziły, czy sobie radzą?

Michalina Gajewska

Czy na Jak
Po Magdzie głos zabrała Michalina Gajewska-razem tworzą Family Coaching. Jej charakterystyczny, niski głos nadal brzmi w moich uszach. Powiedziała, że jej perfekcjonizm często doprowadzał ją do tego, że się wahała, bo wszystko musiało być na tip-top. Zastanawiała się przez to “Czy zaczynać?”, “Czy to zrobić?”. Zamieniała Czy na, Jak i od tego czasu, kiedy na czymś jej zależy, stawia pytanie “Jak to zrobić?”, “Jak zacząć?”.

Ola Budzyńska i Anna Zdrojewska-Żywiecka

Nie wiem
Anna Zdrojewska-Żywiecka, założycielka wydawnictwa Mamania opowiadała historię swojej firmy, której przychody w tym roku wyniosą 2 miliony zł. Dokładam się regularnie do tych przychodów i dziękuję, że mogę to robić:) Moje rodzicielstwo rozwija się dzięki tym książkom. Książki od Mamani to temat na osobny post. To, co chcę zapamiętać po wystąpieniu Ani, to przytoczone przez nią słowa jednej z wykładowczyń, jakie spotkała będąć na stypendium: Powiedzenie “nie wiem” daje szansę na to, by się czegoś dowiedzieć.
I jeszcze to, czego nauczyła się udzielając wywiadów: Kiedy dostaniesz głos, powiedz to, co masz do powiedzenia, a nie tylko to, o co Cię pytają.

Szybko i skutecznie
Wisienką na torcie bez lukru była Aleksandra Budzyńska-Pani Swojego Czasu, z która spotykam się ostatnio codziennie. NIe, nie na żywo. Zapisałam się na jej kurs “Zorganizuj się w 21 dni” by pracować ze swoim chaosem i po swojemu zarządzać moim czasem. Aleksandra także jest postkorporką. Jej uporządkowane korpożycie przewróciło się do góry nogami po tym, jak u jej syna zdiagnozowano cukrzycę. Leżac z synem na szpitalnym łóżku postanowiła, że jej życie zmieni się, Jeszcze wtedy nie wiedziała jak, wiedziała tylko, albo aż, że na pewno się zmieni, że nie chce być w domu tylko w środy i soboty. Ola ma nazwisko, które współgra z tym, co robi. Ona budzi ludzi do życia. Jest jeden haczyk-trzeba tego samej chcieć. Podała mocny przykład: Czasem kobiety mówią mi, że mają problem, bo budzik ich nie budzi. Dzwoni, potem jest drzemka, druga drzemka, trzecia drzemka… Proszą mnie o radę, ale ja nie jestem w stanie im pomóc. Bo ja, jeśli się nie obudzę na dźwięk budzika, to moje dziecko może się już nie obudzić.”
I ostatni cytat z Oli, którym chcę zakończyć ten wpis:
Ważne jest to, żebyśmy żyły tak jak chcemy żyć i robiły to, co chcemy robić.

 

Kolejne Forum już w maju. Stay tuned:)

warsztaty

 

warsztaty

Przydatne linki:

Forum Mam – forummam.pl

Marta Waszczuk – martawaszczuk.pl

Manufaktura Rozwoju, Marta Iwanowska-Polkowska – manufakturarozwoju.pl

Family Coaching – www.facebook.com/coachingrodzica/

Wydawnictwo Mamania – mamania.pl

Pani Swojego Czasu, Aleksandra Budzyńska – www.paniswojegoczasu.pl

 

 

You Might Also Like

3 komentarze

 • Reply E 25 października 2016 at 22:20

  A Twoje nazwisko ma moc – dosłownie – władania życiem 🙂 Zawładnięcia życia. I szczęścia. Ach.

  • Reply Sylwia 26 października 2016 at 11:57

   Dziękuję. Tak, to jest super, kiedy człowiek czuje się panem/panią/włodarzem swojego życia. To chcę tu mówić – szukajcie, aż zobaczycie dobry dla siebie wybór/opcję. Szukajcie jej z poczuciem, że to Wy trzymacie stery. 🙂

 • Reply Kasia 31 grudnia 2016 at 09:01

  Byłam na Forum Przedsiębiorczych Mam gorąco polecam.
  Cieszę się, że kolejne Forum nie za rok, a już w maju 🙂

 • Leave a Reply